7.10.1885 - יום הולדת לנילס בוהר

נילס בוהר (Niels Henrik David Bohr) יהודי, פיזקאי דני, החשוב שבחוקרי תורת הקוונטים בראשיתה וחתן פרס נובל לפיזיקה (1922).
 
בוהר הציע מודל לאטום המימן, שהיה גשר בין הפיזיקה הקלסית לפיזיקה הקוונטית. לימים נעשה החשוב שבפרשניה של תורת הקוונטים, וניהל על נושא זה ויכוחים עם אלברט איינשטיין. באחת מפגישותיהם אמר איינשטיין לבוהר: ''אינני מאמין כי אלוהים משחק בקובייה!'', ובוהר התריס כנגדו: ''תפסיק להגיד לאלוהים מה לעשות!''.
 
בוהר היה פעיל בחקר ביקוע הגרעין . כאשר כבשו הנאצים את דנמרק, נשאר במכון שלו בקופנהגן; אך לאחר זמן התעוררו חששות לחייו, בשל מוצאו היהודי ובשל עמדותיו האנטי-נאציות, והוא הוברח לשבדיה בידי המחתרת הדנית. הבריטים שלחו מפציץ לחלצו משם, בטיסה דרמטית שכמעט הביאה למותו: המדען המפוזר שכח לחבוש מסיכת חמצן. לאחר זמן לקח בוהר חלק בפיתוחה של פצצת האטום בלוס אלמוס; אך לימים פעל לפיקוח על הנשק הגרעיני.

על שמו של בוהר קרויים שניים מקבועי היסוד של הטבע: המגנטון של בוהר, שהוא היחס בין מטען האלקטרון והמסה שלו, ורדיוס בוהר, שהוא הרדיוס של מסלול האלקטרון באטום מימן כשהוא שרוי ברמת היסוד. בשנת 1997 נקרא על שמו היסוד הסינתטי מס' 107 - בוריום.

 

אירועים נוספים בחודש זה