אוגוסט 2016

מקור: NASA

חוקר ישראלי: חור שחור פולט קרינה

ניסוי של מדען מהטכניון בחור שחור מלאכותי, הבולע גלי קול, מאשש את התיאוריה שהגה הפיזיקאי סטיבן הוקינג לפני יותר מ-40 שנה.
21/08/2016
איור: שטרסטוק

פיזיקאים תיאורטיקנים: גילינו חלקיק המפעיל את הכוח החמישי בטבע

לדברי החוקרים, מאוניברסיטת קליפורניה באירווין, החלקיק, שמשקלו פי 30 מהאלקטרון, כלומר קל מאוד וניתן לזיהוי במעבדות ובמאיצים, מתקשר עם האלקטרונים והניוטרונים ועשוי לאפשר איחוד בין מרבית הכוחות האחרים וכן עשוי לתת הסבר לחומר האפל. כעת יש להמתין לאישורו הנסייני.
מתוך אתר הידען
23/08/2016
צילום: CERN

אכזבה במאיץ בשוויץ: החלקיק שלא היה

התקוות הגדולות לגילוי חלקיק חדש התבדו: נתונים שפרסם מאיץ החלקיקים האירופי מעלים כי מדובר ברעש סטטיסטי בלבד – למרות מאות מאמרים מדעיים שכבר חישבו את תכונותיו של החלקיק הבדיוני.
מתוך אתר הידען
12/08/2016
איור: שטרסטוק

סביבוני-על

לכל גוף הנע במרחב – כדור, מולקולה, גלקסיה, ועוד – יש מהירות קווית, המתבטאת בתנועתו ממקום למקום במרחב, וכן מהירות זוויתית המבטאת את סיבובו סביב ציר כלשהו. לפני מספר שנים הועלתה ההשערה, שאפשר להשפיע על המהירות ועל כיוון הסיבוב של צֶבֶר מולקולות באמצעות דחפים קצרים מאוד של קרני לייזר.
מתוך אתר הידען
10/08/2016
איור: NASA

כיצד מצליחה החללית ג'ונו לקלוט אנרגיה סולארית ממרחק של כ-600 מיליוני ק"מ מהשמש

כמעט עשרים אלף התאים המותקנים על גבי החללית מסודרים בשלושה מערכים בגודל הקרוב לזה של משאית גרר גדולה הנושא עליה טרקטור. במסלול מסביב לכדור הארץ הלוחות הסולאריים מייצרים 14 קילוואט של חשמל, אולם, כאשר החללית נכנסה למסלולה מסביב לצדק, הלוחות יצליחו לייצר כמות זעומה של 400 וואט בלבד.
מתוך אתר הידען
5/08/2016