מאמרים של פרופ' סמואל דבונס בנושאים מתוך ההיסטוריה של הפיזיקה

המאמרים הבאים נכתבו על ידי פרופ' סמואל דבונס.

חומרים אלה נתרמו באדיבותה של בתו, ג'ודית דבונס, למחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן למדע.

 

Oersted – The Beginning of Electromagnetism

המאמר מעלה את השאלה מדוע למרות הימצאות הטכנולוגיה, חלף פרק זמן של 20 שנה בין המצאת הסוללה והאפשרות לקיום זרם קבוע, לגילוי ההשפעה שיש למגנט על תיל נושא זרם. בתוך כך סוקר המאמר את הניסויים של ארסטד שהובילו לגילוי השפעה זו ולתחילת ההבנה על הקשר בין תופעות חשמליות ומגנטיות.

Faraday's Earlier Experiments on the Laws of Electromagnetic Induction

המאמר מתאר את סדרת הניסויים שערך מייקל פאראדיי שהוליכו אותו לגילוי ולניסוח עקרונות ההשראה האלקטרומגנטית.

The Law of Biot-Savart – the Beginnings of Electrodynamics

המאמר פותח בתיאור הידע שקדם לעבודתם של ביו וסאבר, ולאחר מכן מתמקד בסדרת הניסויים שהם ביצעו ואשר הובילה לניסוח החוק הקרוי על שמם.

The Search for Electromagnetic Induction

המאמר מתאר את המאמץ המדעי סביב הבנת תופעה ההשראה האלקטרומגנטית, בעיקר בין השנים 1831-1820. לאחר תיאור היסטורי של התפתחות הידע שקדם לתקופה זאת, מתמקד המאמר בעבודותיהם של אראגו, אמפר ופאראדיי.

William Gilbert's Investigation of Magnetism

המאמר פותח בתיאור של השימוש במגנט לצורך ניווט ימי, ועובר לניסויי החקר שביצע וויליאם גילברט בנושא המגנטיות. כמו כן עוסק המאמר בהבנה של גילברט את המגנטיות של הארץ ובניסיונותיו לתאר את מקורה.

Coulomb's Electrical Measurements

המאמר עוסק בניסויים של שארל אוגסטין קולון שהובילו לניסוח החוק בדבר הכוח הפועל בין מטענים חשמליים, ובהשלכות שהיו לעבודתו של קולון על התפתחות הידע המדעי בחשמל.

Pre-Galilean Mechanics – an example: Leonardo da-Vinci and the law of Lever

המעבר מהמכניקה של העת העתיקה לזו של הזמן המודרני אינו חד כפי שלעיתים הוא מוצג. למכניקה שקדמה לגלילאו גליליי יש היסטוריה ארוכה. המאמר מציג דוגמא אחת שעוסקת בעבודתו של ליאונרדו דה-וינצ'י בהקשר של חוק המנוף.

Newton's Investigations of Light and Color

המאמר סוקר את הניסויים של אייזיק ניוטון בנפיצת האור.

Henry Cavendish – the law of Force of Electricity

תרומתו של הנרי קוונדיש בתחום החשמל התגלתה רק כ-100 שנים לאחר מותו, לאחר שמדענים רבים נחשבו כמגלים של אותן התגליות. המאמר סוקר את הניסויים של קוונדיש שהביאו לניסוח החוק המתאר את הכוח הפועל בין מטענים חשמליים (חוק קולון).

Volta and Galvani – New Electricity from Old

The Limits of Physical Measurements

מהם הגבולות של המדידות הפיזיקליות של המרחב ושל בזמן? המאמר סוקר את התפתחות שיטות ואמצעי המדידה המשולבת עם התפתחות ההבנה הפיזיקלית של המושגים עצמם.