פיזיקה ורפואה- הרצאות + סיור כיתתי במרכז רפואי

הכנס הארצי השנתי של מורי הפיזיקה - תשע"ה

סדנאות "30 – הלכה למעשה", מושבים מקבילים, סבב שני

 

שי נוטר

noter@hemda.org.il

חמד"ע- המרכז לחינוך מדעי ת"א.

 

הרעיון סביב פעילות זו היה חשיפת התלמידים ליישומים פיזיקליים בעולם הרפואה, המשיקים או מרחיבים את תכנית הלימודים לבגרות. במסגרת פעילות זו יצאה הכתה עם המורה לסיור במרכז הרפואי רבין (בית חולים בלינסון והשרון), בו שמעו התלמידים הרצאות ממספר אנשי מקצוע בכירים. ההרצאות היו מפי רופאים בכירים או פיזיקאים המועסקים במרכז.

בין הנושאים ניתן למנות את כל מרכיבי עולם ההדמיות הרפואיות: אולטראסאונד, MRI,  CT ,צילומי רנטגן ורפואה גרעינית, ואת מכשיר הלייזר.

כרקע מקדים ניתן לחלק הכתה לקבוצות עם מטלות קבוצתיות - לחקור, לקרוא ולהכין מצגת כיתתית המסבירה את עקרונות הפעולה של כל אחד מאמצעי ההדמיה הרשומים למעלה. כל קבוצה תציג (מצגת) ותעביר הרצאה (לאחר ישיבה עם המורה, קבלת הערות ובסופו של דבר אישור) לכלל הכיתה על אחד ממכשירי ההדמיה, דרכי פעולתו, שימושיו ופירוט מקרים אופייניים בהם מומלץ להשתמש בו.

פרק הזמן הנדרש מכל קבוצה כהכנה מוקדמת הוא שבועיים שלושה (לקריאה על הנושא, הכנת ההרצאה, ישיבות ביניים עם המורה ובניית מצגת). יש לשים לב שלכל אחד ממכשירי ההדמיה יש נושאים מקדימים בתכנית הלימודים שיש להכיר: אולטראסאונד- גלי קול. קרני רנטגן ו-CT – מודל הגלים האלקטרומגנטיים. רפואה גרעינית- רדיואקטיביות. MRI - מגנטיות + האפקט הפוטואלקטרי. לייזר- גלי אור והתאבכות + האפקט הפוטואלקטרי. בכיתה יש לתת זמן לכל הרצאה ולקיים דיון כיתתי בעקבותיה- סדר גודל של שיעור. יש לוודא שהתלמידים בקיאים בהכנת מצגות (POWERPOINT) או כל תוכנה אחרת.

מטרות הפעילות:

1.  עוררות עניין בקרב התלמידים סביב יישומים מתקדמים מחיי היום-יום בעולם הפיזיקה.

2.      הכרת עקרונות פעולת המכשור הרפואי הכה חשוב וכה מבוסס על עולם הפיזיקה.

3.      פיתוח מיומנות השימוש במחשב ככלי לאיסוף מידע

4.      פיתוח מיומנות בניית מצגות.

5.      פיתוח מיומנות רטורית מול קהל, תמצות ויכולת ביטוי עצמי.

הקושי המרכזי בפעילות- למידה עצמית, איסוף חומרים מהאינטרנט ובניית התוכן והמצגת.

התלמידים קיבלו משוב שוטף לאורך בניית המצגת בישיבות עם המורה, ומשוב מהכיתה בצורת שאלות והערות לאחר בניית המצגות.

הסיור היה סיכום של פעילות הלמידה העצמית והיווה חוויה לימודית מעמיקה ומעניינת. כמו כן הוא סיפק חוויה עצומה בלראות את הפיזיקה משולבת במכשור הרפואי היום-יומי.