שומעים את הפיסיקה

הכנס הארצי השנתי של מורי הפיזיקה - תשע"ה

סדנאות "30 – הלכה למעשה", מושבים מקבילים, סבב ראשון 

 

איציק גוילי

askizik1@walla.co.il

בית הספר שפירא נתניה

מטרות:

-  בתחום התוכן –הבנת הפרק אופטיקה וגלים

-   בתחום החוויתי – בניית כלי נגינה על בסיס העקרונות הפיסיקליים שנלמד בכיתה 

מהלך הפעילות:

הציגו את הפעילות ע"פ שלביה.

היוזמה "שומעים את הפיזיקה" מבטאת את הקשר בין פיזיקה למוזיקה באמצעות בניית מודלים של כלי נגינה שונים ומגוונים המתבססים על העקרונות הפיזיקליים שאותם למדו התלמידים בכיתה. למידה בדרך זו נתפסת בקרב התלמידים כחווייתית ומהנה ומפחיתה את הרתיעה ממורכבות החומר התיאורטי. בשיעורים התאורטיים התלמידים רוצים להבין את הנוסחאות כדי להיות מסוגלים לתכנן לעצמם את כלי הנגינה היחודי שלהם. התלמידים רוצים להבין את המשמעות של הנוסחא ומציעים בעצמם לבצע ניסויים על מנת להבין את הקשר בין הפרמטרים ואיך באה לידי ביטוי הנוסחא בתנאי שטח שונים בכלל ועל כלי הנגינה שאותו הם בונים בפרט.

אז איך זה עובד?

כרקע עיוני התמקדנו בנושא אופטיקה וגלים. בשלב המעשי הכיתה חולקה לקבוצות בנות שלושה תלמידים כל אחת, ועל כל קבוצה הוטל לבנות כלִי נגינה שונה. לשם כך שמעו תלמידי המגמה הרצאות אורח בנושאים הקשורים לגלים מנקודות מבט שונות כגון: רופא אא"ג ואמנים שונים המנגנים על כלי נגינה לא קונבנציונליים.

התלמידים חקרו וביצעו ניסויים רבים במעבדה כדי להבין את הפיזיקה של כלי הנגינה אותו הם בונים, קראו מאמרים באנגלית והתמודדו עם מתמטיקה גבוהה לצורך ההבנה הפיזיקלית של כלי הנגינה, הכירו אומנים המתמחים בבניית כלי נגינה שסייעו לתלמידים לבנות את כלי הנגינה, ביקרו במוזאוני מדע והכירו אומנים המתמחים בבניית כלי נגינה ועוד.

חלק מכלי הנגינה תוכננו ועוצבו בתוכנת סוליד וורקס והודפסו בתלת מימד, ולאחר השלמת בנייתם הציגה כל קבוצה את עבודתה בפני תלמידי הכיתה, בפני ההורים ובפני תלמידי פיזיקה מבתי ספר אחרים. לאחר השלמת בניית כלי הנגינה הציגה כל קבוצה את עבודתה בפני תלמידי הכיתה, בפני הורי התלמידים ובפני תלמידים מהחינוך המיוחד שתלמידי המגמה ארחו.

תוצרי היוזמה

התלמידים בנו כלי נגינה שונים: גיטרה חשמלית, גיטרה קלאסית, חליל פאן, חלילית, כינור חשמלי, משרוקיות בעלות אורך שונה המפיקות תדרים שונים. עובדו שתי יצירות על-ידי מרכז "טרמולו" לכלי הקשה בניהולו של מר תומר יריב. עובדו שתי יצירות נוספות למקהלת בית הספר שפירא ע"י רונן באונקר מנהל המקהלה ומר מיקי כהן שנוגנו (בעזרת חלק מכלי הנגינה שנבנו ע"י תלמידי מגמת הפיזיקה) ע"י תלמידי הקונסרבטוריון בנתניה בניהולו של מר מוטי מירון למופע שנערך בחסות הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות בירושלים במעמד מנכ"לית משרד החינוך הגב' מיכל כהן. בעקבות זאת תלמידי המגמה גילו אצלם כשרונות מוסקליים בשירה ובנגינה ואף החלו לשיר במקהלת בית הספר ולנגן בכלי נגינה שונים. התלמידים למדו להציג את עצמם ואת הפרויקט לקהל הרחב והפרויקט תרם לעידוד חשיבה מקורית ויצירתית מצד התלמידים והמנחים. אנו מאמינים ומקווים שהתלמידים למדו להיות קשובים וערים לסביבה שלהם ולראות שהפיזיקה היא חלק בלתי נפרד מחיי היום יום.

 

כדי לקרוא בהרחבה על הפרויקט לחצו כאן