סרטונים בקרינה וחומר

דמות במראה מישורית

שיעור על היווצרות דמות במראה מישורית עם דגש על תהליך הראייה שלה ועל התפיסות השגויות סביבה . ההסברים מבוססים על שימוש בהדמיה " מעבדת דמויות במראה מישורית ".

חתלתול במראה

הסרטון עוסק בסקירת כל העקרונות והחוקים הקשורים בהיווצרות ואפיון דמות במראה מישורית, בצורה משעשעת, שיכולה להוות פעילות סיכום מחויכת ולא שגרתית עבור התלמידים.

ליקויי מאורות

הסרטון מציג תופעות אופטיות הקשורות באסטרונומיה: מסלול התנועה של כדה"א סביב השמש, מישור המילקה, ליקויי מאורות (ירח, חמה).

הקשת בענן (The Rainbow)

הסרט מתאר את התפתחות ההבנה של תופעת הקשת בענן דרך נקודות ציון בהבנת האור והראייה החל מאריסטו, דרך המדע האסלאמי והמדע של ימי הביניים תוך הסבר תופעת השבירה והקשר שלה לתופעת הקשת.

הקשת בענן 2 (The Rainbow II)

הסרט מהווה המשך ל- The Rainbow ובו הסבר תופעת הקשת בענן תוך דגש על תרומתו של דקארט לפתרון החידה שהעסיקה את בני האדם במשך אלפי שנים. שני הסרטים מדגימים יפה כיצד ההבנה המדעית מושגת הודות לתרומה המצטברת של מדענים רבים במשך מאות שנים.

איך אנחנו רואים את האור?

25/12/2012

ניסוי המנסרה של ניוטון

סרטון זה מנתח את האור הלבן ופירוקו לצבעים (נפיצה) . הסרטון מדגים את התופעה כפי שנחקרה על ידי ניוטון בשנת 1672 בעזרת מנסרה משולשת ועדשה מרכזת.

גלים מכניים

הדגמת מושגים הקשורים לגלים מכניים באמצעות קבוצת חיילים תאילנדיים.

התאבכות גלי אור

6/01/2014

איך פועל לייזר?

23/12/2013

שפופרת בתוך שדה חשמלי

הסרטון מציג את ניסוי טומסון , בו חוקרים את השפעת השדה האלקטרוסטטי על אלומה של אלקטרונים.

הספקטרום האלקטרומגנטי

הסרטון מציג את ההיבאטים המדעיים והטכנולוגיים של הקרינה האלקטרומגנטית בתחומי הספקטרום השונים.

מסע אל הספקטרום האלקטרומגנטי - מבוא

מבוא לספקטרום האלקטרומגנטי כולל הסבר מונחים ומושגים, חלוקה לתחומים בהתאם ליישומים, ותרומת ההבנה של הנושא למחקר מדעי וליישומים טכנולוגיים.

מסע אל הקרינה האלקטרומגנטית - גלי רדיו

גלי הרדיו הינם הגלים הארוכים ביותר בספקטרום. גלי הרדיו משמשים אותנו להעברת מידע, אך ניתן להשתמש בהם גם לחקר עצמים מרוחקים בחלל כמו פולסרים ותופעות קרובות יותר כמו רוחות שמש.

מסע אל הקרינה האלקטרומגנטית - גלי מיקרוגל

גלי המיקרוגל מוכרים לנו בשימוש היומיומי של חימום מזון יחד עם השימוש בקרני מיקרוגל בתקשורת אלחוטית (סלולרית, השן הכחולה, WI-FI ועוד) בחיזוי מזג האוויר, בחקר האבק הבין כוכבי, סופרנובות ועוד.

מהירות האור במיקרוגל

עם שוקולד או מרשמלו ועם תנור מיקרוגל ניתן לחשב את מהירות האור...

כיצד ניתן להדליק נורה בעזרת תנור מיקרוגל

הדגמה קצרה של פעילות מאוד מפתיעה.

מסע אל הקרינה האלקטרומגנטית - קרינה אינפרא אדומה

הסרטון מציג את תחום הקרינה הקרוב לתחום הראיה – אינפרא אדום. קרינה זו משמשות למגוון רחב של יישומים וביניהם שלטים לסוגיהם (טלוויזיה, מזגנים, שערים ודלתות חשמליות ועוד...) גלאים, אמצעי ראיית לילה, ועוד.

מסע אל הקרינה האלקטרומגנטית - האור הנראה

הסרטון מציג את ההיבטים המדעיים והטכנולוגיים של תחום האור הנראה בספקטרום האלקטרו מגנטי שהוא תחום צר ביותר.

מסע אל הקרינה האלקטרומגנטית - קרני אולטרא סגול

הסרטון מציג את ההיבטים הקשורים לתחום בסמוך לתחום הראייה מצידו האחר. קרינה זו הינה הקרינה שמאפשרת את תהליך הפוטוסינתזה בצמחים, את ייצור ויטמין D בגופים חיים החשוב לספיגת הסידן וחיזוק עצמות הגוף וכן לשיזוף (שעלול להיות מסוכן ומעורר תאים סרטניים) . קרני האולטרה סד=-גול מסייעים בתהליך של זיהוי כוכבים צעירים וחמים, זיהוי גבולות גלקסיות, זיהוי יסודות כימיים על כוכבים אחרים ועוד.
  1. לעמוד הבא