סופת חול

לחצו על התמונה להגדלתה (הגדל)
לחצו על התמונה להגדלתה

צילום: גל לוי

הסבר: גל לוי בעריכה של ד"ר ירון להבי

 

סופת חול או סופת אבק היא תופעה מטאורולוגית בה רוח מנתקת גרגרי חול ואבק מן הקרקע ומעלה אותם כלפי מעלה לכדי יצירת ענן אבק וחול. סופה כזו היא בדרך כלל תוצאה של פגיעה פתאומית של אוויר חם בקרקע. האוויר שמעל החול מתחמם ומתרומם. כך נוצרים הבדלים בלחץ האוויר ובטמפרטורה. הרוחות הקרירות יותר מתחילות לנשוב במהירות ומתחזקות עד כדי להזיז חולות.

 

לסופת חול יש כמה תנאים שצריכים להתקיים על מנת שתיווצר:

  • חול דק- ככל שגרגרי החול קטנים יותר, קל יותר לרוח לשאת אותם.
  • יובש החול- חול חייב להיות יבש כדי שהרוח תוכל לשאת אותו.
  • עוצמת הרוח- הרוח צריכה להיות חזקה מספיק על מנת שתוכל להרים את גרגרי החול.
  • יציבות האוויר - כאשר הקילומטרים התחתונים של האטמוספירה אינם יציבים נוצרים זרמי אוויר אנכיים אשר מסיעים את החול והאבק כלפי מעלה.

 

בתמונה נראית תופעה הנקראת בשם עלעול חול (תימרת אבק או שד אבק). זוהי תופעה מטאורולוגית בה נוצרת מערבולת אוויר, הנראית כצינור חול דק בקוטר כמה מטרים. גובהו אינו מתנשא מעל למאה מטרים.

 

בתוך צינור זה אוויר, אבק וחול אשר נשאבו מהקרקע מסתחררים ועולים. לרוב עלעול חול נוצר ביום צחיח וחם. לעתים נדירות ביותר עלולה התופעה לגרום להעפת מכוניות וגגות, אך בדרך כלל עלעול החול מתקיים זמן קצר מאוד והוא קטן מכדי להסב נזק חמור.

 

עלעולים נוצרים בעיקר (אך לא רק) במדבריות ובאזורים צחיחים למחצה, במזג אוויר של טמפרטורה גבוהה, שמים בהירים ורוחות קלות. בתנאים אלה מתחממים פני הקרקע במהירות, וגורמים להתחממות של שכבת האטמוספירה הקרובה לקרקע ולהיווצרות של מצב אטמוספרי בלתי יציב. כתוצאה מכך, גושים גדולים של אוויר חם מתרוממים כלפי מעלה, ובמקביל נוצרת גם זרימת אוויר אופקית. השילוב בין שתי תנועות אוויר אלו יוצר את תנועת המערבולת של גושי האוויר. אם מהירות הסיבוב גבוהה די הצורך, העלעול עשוי לגרוף מעל הקרקע גם עצמים גדולים יותר, כמו עלים, זרדים וכו'.

 

משך קיומו של עלעול יחיד נע בין פחות מדקה לבין כמה שעות. מספר גורמים פועלים להריסתו של העלעול כאשר העיקריים ביניהם הם החיכוך עם פני הקרקע ועם האטמוספרה שסביב לו המפחיתים את האנרגיה של העלעול.

 

הערה:

יציבות האוויר (יציבות אטמוספרית) היא היכולת של עמודת אוויר לחזור למקומה המקורי לאחר שהוצאה ממצב שיווי המשקל שלה. אם מסת אוויר חוזרת למקומה לאחר תזוזה קלה בכיוון מעלה או מטה הרי שהאוויר יציב. במצב הלא יציב כל תנודה ממצב שיווי המשקל תלך ותגבר. אוויר עשוי להיות יציב אם שכבת אוויר חמה נמצאת מעל שכבת אוויר קרה ובלתי יציב כאשר המצב הוא ההפוך. יציבות האוויר משפיעה על תופעות מזג האוויר השונות: במצב לא יציב יכול להיווצר מזג אוויר סוער.