פורמט השידורים החדש High Definition
פורמט השידורים החדש High Definition

השאלה מאת לירז

התשובה באדיבות אתר "בשער".

מה ההבדלים הפיזיקליים המצויים בין טלוויזיה בטכנולוגית HD לבין טלוויזיה רגילה? האם גם בטלוויזית HD יש שק"ק?

תשובה מאת ברק פישביין, הפקולטה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה פיזיקלית, אוניברסיטת תל אביב:

תקן ה-HDTV מגדיר תקן המבוסס על תקשורת דיגיטלית לשידור מידע ויזואלי באיכות גבוהה. ונסביר...

תקן המבוסס על תקשורת דיגיטלית תקשורת דיגיטלית משמעה שהשידור באויר הוא של ביטים (יחידת מידע שהיא אפס או אחד). הדרך בה משודרים הביטים לא קשורה לתקן. זה יכול להיות איש עם דגל אדום ודגל ירוק, כאשר כל ניפנוף בדגל האדום אומר עכשיו שידרתי אפס וכל ניפנוף בדגל הירוק אומר עכשיו שידרתי אחד. או שזו יכולה להיות כל אחת מהשיטות הקונבנציונאליות לשידור מידע דיגיטלי, כדוגמת התקנים המשמשים לשידור מידע דיגיטלי בין מחשבים (Point to Point Protocol – PPP, Carrier Sense Multiple Access – CSMA) או ע"י שימוש במודם. לשם הדוגמא רדיו משודר כיום באותות אנלוגיים בעוד חברות הלווין והכבלים משדרות מידע דיגיטלי.

לשידור מידע – הדגש כאן הוא על שידור. כלומר לא מדובר על הדרך בה מוצג המידע לצופה, אלא על איך הוא מגיע לטלויזיה.

ויזואלי באיכות גבוהה – איכות של אות וידאו נמדדת במספר יחידות המידע המייצגות את התמונה. מה שמכונה בפה המקצועית "פיקסל" (Pixel) או "פל" (Pel) שהם קיצור ל-Picture Element. ככל שנפרק את התמונה ליותר יחידות התמונה תהיה באיכות יותר גבוהה.

תקן ה-HDTV מגדיר את צורת השידור. שפופרת האלקטרונים היא טכנולוגיה אחת בה משתמשת הטלויזיה על מנת להציג את המידע לצופה. Liquid Crystal Displays (LCD) ו-Plasma הן טכנולוגיות נוספות. על מנת שטכנולוגיה תתמוך בתקן ה-HDTV היא רק צריכה להיות מסוגלת להציג תמונות עם מספר מרכיבים גדול (אחרת למה עשינו את המאמץ לשדר אותם). מבחינה טכנית אין מניעה לייצר טלויזיות שפופרת שק"ק התומכות ברזולוציות גבוהות. מסכי המחשב, שאינם LCD, מוכיחים זאת הלכה למעשה.

לסיכום טלויזיות שק"ק, אם תוכננו לכך, יכולות לשדר שידורים ששודרו ב-HDTV.