מאיפה צץ החומר?
מאיפה צץ החומר?

השאלות מאת ליטל אוסקר

התשובה באדיבות אתר "בשער".

עד כמה סומכים כיום על המפץ הגדול? ואם זה באמת קרה, מה היה לפני המפץ? ומאיפה צצו כל הפרוטונים, אלקטרונים, מאיפה צץ החומר?

תשובה מאת פרופ' אליה ליבוביץ, אסטרופיזיקה, אוניברסיטת תל-אביב:

השאלות שאת שואלת נשאלו בעבר ונשאלות בהווה ע"י מיטב המוחות בעולם (ועדיין?) אין להם מענה.

קשה לתאר את המעמד של מושג "המפץ הגדול" כמידע פיזיקלי שקוסמולוגים "סומכים" עליו. הביטוי "מפץ גדול" מציין צורת קיום, או מצב, אשר לדעת רוב הפיזיקאים והקוסמולוגים של ימינו היקום שאותו אנו רואים כיום היה נמצא בו לפני כ – 14 מיליארד שנים. דעה זו מבוססת על מכלול גדול של תצפיות שמעידות על כך שהיקום בעבר הרחוק היה באמת שונה מאד מהיקום כפי שאנו רואים כיום, וכן על פרשנויות שונות של תורת היחסות של איינשטיין.

השאלה מה קדם ל"מפץ הגדול", כלומר מה היה לפני העידן שביטוי זה הוא השם שלו, היא נושא לדיונים רבים, על גבול הפיזיקה והפילוסופיה. יש הסבורים שאם מנתחים כראוי את מה שאנו קוראים לו "זמן", אולי אין משמעות כלל לשאלה מה היה ב"זמן" קודם למפץ הגדול. טענה כזאת קשורה לסברה שמושג הזמן תלוי בקיומו של חומר, ושל שינוי כלשהו במציאות שניתן לאבחנה ולמדידה. מובן ששאילתה קצרה באינטרנט איננה במה מספקת לדיון ראוי של עמדה כזאת. ישנן גם סברות אחרות וניסיונות לתאר עולם שלפני המפץ הגדול, על פי תפיסה שהעולם שאנו רואים כיום הוא מופע אחד מתוך מכלול רחב יותר של מופעים, המתרחשים זה לאחר זה, או אולי אפילו זה לצד זה.

גם השאלה מניין צץ החומר נשארת (בינתיים) ללא תשובה מוסכמת. יש הסבורים שתורת הקוונטים יכולה "להסביר" היווצרות של חומר, אלקטרונים פרוטונים וכו', שבעיניים שלנו (כלומר, בכל אמצעי המחקר והתצפית שלנו) תראה כהתהוות של יש מאין. תורת הקוונטים היא חוקיות מסוימת שאנו מגלים בהתנהגות החומר והאנרגיה בעולם והיא מאוששת ע"י אינסוף של תופעות וניסויים. על פי פרשנויות מקובלות, הופעת חומר בתוך וקואום, כלומר מתוך מה שנמדד כריק מוחלט, איננה עומדת בסתירה לאותם חוקים של תורת הקוונטים שאין ספק בתקפותם.

לבסוף, צריך לומר, שתנאי לכך שתהיה התקדמות כלשהי בדרך להבנת השאלות שאת שואלת, גם אם תשובה מלאה רחוקה מאד, ואולי בלתי אפשרית כלל, הוא שאנשים כמוך, ואחרים, יוסיפו לשאול את השאלות האלה ואולי להצטרף בעצמם למסע הגדול לעבר התשובות.