כיצד פועלת מדפסת המבוססת על הזרקת דיו?
18/05/2011
כיצד פועלת מדפסת המבוססת על הזרקת דיו?

מבוסס על: 

כיום כמעט לכל מחשב, משרדי או ביתי, מקושרת מדפסת המאפשרת לנו להדפיס מסמכים בקלות רבה. מחירי המדפסות הנמוכים גורמים לתפוצה נרחבת שלהם. מדפסות משרדיות מבוססות בד"כ על פעולת לייזר, שהן מהירות יותר וההדפסות שלהן איכותיות יותר. לצרכים ביתיים מספיקות בד"כ מדפסות איכותיות פחות ומהירות פחות (ומכאן שגם זולות יותר), ולכן רוב המדפסות הביתיות פועלות על עקרון פעולה שונה - הזרקת דיו. במאמר זה נביא את עקרון הפעולה של המדפסות הללו.מדפסות הזרקת דיו מכילות מחסניות דיו בצבעים שונים. בכל מחסנית מספר תאים קטנים ובהם חורים. טיפות דיו מוזרקות מן החורים אל הנייר לפי דגם האותיות או התמונות המודפסות. (בתוך המדפסת קיים  מחשב המורה למדפסת מהו הדגם המבוקש). לרוב משתמשים במחסניות דיו בצבעים ציאן (Cyan), צהוב (Yellow) ומגנטה (Magenta) שהם צבעי היסוד, שערבובים שלהם בכמויות שונות יוצרים בעין תחושה של כל צבע נראה. כמו כן משתמשים בד"כ במחסנית צבע שחור על מנת לקבל אותו בצורה מדויקת ככל האפשר, וכן משום שזה הצבע הנפוץ ביותר בהדפסה.

הזרקת הדיו מתבצעת ע"י יצירת טיפה קטנה של צבע המותזת לכוון הנייר. על מנת לקבל הדפסה איכותית ככל האפשר על הטיפות להיות קטנות מאד ובגודל אחיד, וכן על הנייר להיות איכותי, כך שהטיפה לא תמרח ולא תתפשט. כאשר כל טיפה מכסה שטח קטן מאד על הנייר מקבלים הפרדה גבוהה והדפסה מדויקת.

הדיו מהמחסנית מועבר לאוסף תאים קטנים שכל אחד מהם משמש ליצור טיפה במקום שונה בדף. ישנם שני מנגנונים מקובלים ליצירת הטיפות:

תרמי – פולס זרם מועבר בתא ומחמם חלק מהדיו עד להתאדות. אדי הדיו יוצרים לחץ גבוה הדוחף את שאר הדיו לכוון הדף. מתח הפנים גורם לדיו המותז ליצר טיפה עגולה ואחידה.

פייזואלקטרי – הטיפה מותזת ע"י תנועה של גביש פייזואלקטרי. גביש פייזואלקטרי הוא גביש מוצק המשנה את צורתו כתוצאה מהפעלת שדה חשמלי. בגביש כזה יונים חיוביים ושליליים מסודרים בסידור לא-סימטרי, כאשר מופעל עליהם שדה חשמלי, פועלים עליהם כוחות מנוגדים, והגביש מתכווץ או מתרחב בהתאם לכיוון השדה. במדפסת המבוססת על תהליך זה מפעילים שדה חשמלי על גביש פייזואלקטרי כדי לגרום לו להתרחב ולדחוף את הדיו החוצה לכוון הדף.