תלמידים שואלים

האיור: ויקימדיה

התנגשות החלקיקים הנעים במהירות קרובה למהירות האור

ידוע שכאשר חלקיקים הנעים במהירות קרובה למהירות האור מתנגשים, המסה לא בהכרח נשמרת ומומרת לאנרגיה. האם זה נכון?.

פרופ' אליה ליבוביץ, אסטרופיזיקה, אונ' ת"א. באדיבות אתר "בשער".
קשר בין צורת הגוף לבין היכולת של מטוס לנוע יעיל יותר באויר

קשר בין צורת הגוף לבין היכולת של מטוס לנוע יעיל יותר באויר

נניח שקיים מטוס א׳ שהוא מעוגל בקצותיו ומטוס ב׳ שקצותיו מחודדים. האם מטוס א׳ ינוע, בהיבט אווירודינמי, טוב יותר משאר מטוס ב׳ ? מבחינת חיכוך האוויר, עילוי, גרר וכו'.
תשובה ד"ר אוהד גור, התעשייה האווירית לישראל. באדיבות אתר "בשער".
האיור מתוך ויקיפדיה

האם מסע בזמן אפשרי?

סרטי מדע בדיוני העוסקים במסע בזמן מציגים לרוב את המכשירים המשגרים אותנו בזמן באופן שאינו מציאותי. אבל, לפי תורת היחסות הכללית של איינשטיין, המתארת את השפעת הכבידה על היקום, מסע בזמן איננו רק בגדר פנטזיה פרועה.
31/08/2013
למה יש יום ולילה?

למה יש יום ולילה?

למה יש יום ולילה? למה כדור הארץ מסתובב סביב עצמו? למה בלילה אין אור למרות שיש כוכבים רבים שאמורים להאיר?

תשובה של ד"ר טוביה דרסלר, המרכז הישראלי לחינוך מדעי טכנולוגי.
הצילום מתוך ויקיפדיה
הצילום מתוך ויקיפדיה

איך פועל עכבר (של מחשב...)?

כולנו מכירים את עכבר המחשב שאותו אנו מזיזים על גבי משטח, והוא מתרגם את התזוזה הזו לתזוזת הסמן על המחשב. אך איך זה פועל?
25/08/2013
איך פועלת הגרביטציה?

איך פועלת הגרביטציה?

איך פועלת הגרביטציה חלקיקים? גלים? לא יודעים? מהן ההשערות המקובלות ומה הוכח כבר בניסיון. מהי חזית המחקר בתחום זה היום?
האם כוכבי הלכת נעים סביב השמש באותו כיוון?

האם כוכבי הלכת נעים סביב השמש באותו כיוון?

התשובה היא: כן, אם נסתכל על מערכת השמש כאשר אנו נמצאים מעל הקוטב הצפוני במבט כלפי "מטה", נראה את כוכבי הלכת נעים כולם סביב השמש נגד כיוון השעון. מדוע זה קורה?
21/08/2013
גרביטציה - שאלת המשך

גרביטציה - שאלת המשך

בתשובה של ד"ר טל אלכסנר נאמר בסוף שתורת המיתרים יכולה לשמש כהכללה קוונטית. עד כמה שידוע לי גם תורת המיתרים נכשלה והיא נכון להיום רק תיאוריה מתמטית (לפחות כך הבנתי באחת הסדרות בערוץ 8 שם ראיינו פיזקאי בשם רוג'ר פנרוז) האם אני צודק?
אילוסטרציה של פעולת מכשיר ניווט לווייני. מתוך ויקי

איך פועל מכשיר ניווט לוויני GPS?

GPS - מערכת הניווט הלוויני (Global Positioning System) היא מערכת המורכבת מלווינים המספקים בכל מזג אוויר מידע על מיקום וזמן, בכל מקום על פני כדור הארץ בו יש קשר ישיר עם הלווינים.
20/02/2013
גלי רדיו, תדרים

גלי רדיו, תדרים

מדוע התדרים, ברדיו מצוי, מופיעים כמו שהם (למשל 91.8, 88) מה מסמלים גדלים אלו, ומדוע דווקא בין 88 ל-107? האם יתכן ששני תדרים "יעלו" זה על זה ונשמע שתי תחנות רדיו בו זמנית? אשמח לדעת יותר על הנושא.
מים רותחים. (מתוך ויקיפדיה)
מים רותחים. (מתוך ויקיפדיה)

על רתיחה והתאדות של נוזלים

כידוע, מים רותחים והופכים לגז בטמפרטורה של (בד"כ) 100 מעלות צלזיוס. אבל ישנו גם תהליך של התאדות: זהו תהליך שבו נוזל הופך לגז בטמפרטורה שנמוכה מטמפרטורת הרתיחה. זה קורה, למשל, במקלחת, בים, או כאשר יורד גשם ופוגע במשטח חם כמו מדרכה. תופעה זו לא מתרחשת רק במים, אלא גם בנוזלים אחרים. מדוע זה קורה?
28/01/2013
עננים

עננים

איך עננים נוצרים, ומה הופך אותם לענני סערה או פשוט עננים?
איך עובדת מראה חד כיוונית

איך עובדת מראה חד כיוונית

תהיתם פעם איך פועלת מראה חד כיוונית, למשל כזו הקיימת בחדרי חקירות? היושבים בצידה האחד יכולים לראות דרכה את החשוד הנמצא בצידה השני, ואילו החשוד רואה את השתקפותו ולא את הצופים בו.
18/10/2012
מהירות האור

מהירות האור

לפי תאוריית איינשטיין, לא ניתן להגיע למהירות האור בכל יחסות שהיא. אינני בקיא בנושא, אך הבנתי, כי אין דרך ודאית לדעת כי גוף מסויים זז ביחס לאחר ולא להיפך. היות ואין אנו יודעים את מגבלות הממדים בהם אנו נמצאים, איך ניתן לדעת/לשלול, למשל, כי גלקסייה שלמה נעה מעל מהירות האור ביחס לגלקסיה אחרת, או יקום ביחס ליקום. מה גם, היות ולא ניתן לדעת בוודאות מי מהגופים זז, מה יקרה אם גוף אחד ינוע בחצי מהירות האור ואילו השני ב51% ממהירות האור? הרי במקרה שכזה הפרש המהירויות עולה על מהירות האור (קרן אור ביחס לקרן אור אחרת). מה יקרה לחללית אשר תנסה להאיץ עד למהירות האור? איך בכלל הגיעו למסקנה שלא ניתן להגיע למהירות האור? ניתן לראות, כי האור כן מושפע ממסה. כשהוא קרוב לשמש קרניו משנות את מסלולן. אם דובקים בתיזה שמהירות האור קבועה, מכאן שהשפעת מסות על האור היא צנטריפטלית בלבד (שינוי כיוון)?
במה משתמשים בכל הנושא בטכנולוגיה של היום?
האם כוח המשיכה של השמש מאט את האור היוצא ממנה?

האם כוח המשיכה של השמש מאט את האור היוצא ממנה?

לאורך תנועתו של הפוטון החוצה מהשמש מתקיים שימור אנרגיה. בשלב שבו הפוטון מרוחק מספיק כך שניתן להזניח את השפעת הכבידה של השמש עליו, האנרגיה שלו לא תושפע מהכבידה.
29/08/2012
תורת המיתרים

תורת המיתרים

מה זו תורת המיתרים? ואיך למעשה מחליטים שתיאוריה אחת לגבי תפיסת היקום היא הנכונה?
על כוח הגרר ונפילתם של מטבעות באוויר

על כוח הגרר ונפילתם של מטבעות באוויר

ישנם סוגים של כוחות גרר הפועלים על גופים הנעים באוויר. כאשר מדובר בנפילת מטבע באוויר, שני סוגים של גרר משפיעים בעיקר: הראשון והחלש יותר הוא צמיגות, שהוא מעין כוח חיכוך חלש, שמשפיע בעיקר על תנועתם של חלקיק אבק ועשן. הכוח השני הוא גרר לחץ, והוא זה שמשפיע בעיקר על תנועת גופים גדולים באוויר.
7/08/2012
טרנספורמציה של גלי רדיו

טרנספורמציה של גלי רדיו

ברצוני לשאול, האם יש טרנספורמטור או כל מכשור אחר, המסוגל להמיר גלי רדיו (RF) לזרם ישיר או חילופין. למיטב ידיעתי האנטנות הסלולריות כמו גם אנטנות הרדיו מפיקות גלי רדיו באמצעות זרם חילופין הזורם בהן (תקנו אותי אם אני טועה), האם תהליך הפוך אפשרי ?
איך פועל מכשיר דימות MRI?

איך פועל מכשיר דימות MRI?

מכשיר הדימות בתהודה מגנטית הוא מכשיר רפואי המשמש להדמיה פנימית של הגוף בצורה מפורטת.
6/05/2012
על שימור אנרגיה

על שימור אנרגיה

יש נוסחה שהאנרגיה היא בריבוע המהירות אם כך צריך להיות שחללית שנחה בחלל (ביחס לחפץ מסוים שמונח לצידה) ומתחילה להאיץ, אז כדי להגיע למהירות 1 מטר לשניה היא צריכה להשקיע X ג'אול ואחר כך כדי להגיע למהירות 2 מטר לשניה היא צריכה להשקיע 3X ג'אול. אבל קשה לי להבין, שהרי מבחינת החללית(או החפץ שמונח לצידה אחרי התאוצה הראשונה) היא הגבירה את המהירות בפעם השניה רק ל-1 מטר לשניה (ביחס לקודם), אז האנרגיה אמורה להיות רק X ג'אול, לא? (אין זה קשור לתורת היחסות כיוון שמדובר במהירות קטנה . וגם בחוקי ניוטון אפשר להסתכל מכל מערכת התמדית.)