על ועידת קופנהגן לשינוי האקלים

חשבתם שאקלים הוא נושא משעמם? חשבו שוב: "מלחמה" ניטשת בימים אלו בין מדענים הטוענים שהתחממות כדור הארץ היא תוצאה של פעילות האדם, להבין אלו היוצאים כנגד תפישה זו.ההנחה הרווחת בקרב רוב המדענים העוסקים בכך היא, שהתחממות כדור הארץ נובעת מפעילויות מזהמות של בני האדם. הקהילה המדעית מנסה מזה עשרות שנים לשכנע את הפוליטיקאים שחייבים לצמצם את השימוש בנפט ופחם ולעבור לאנרגיה נקייה. מנגד, ישנן עדויות הסותרות טענה זו :ראשית, עליית הטמפרטורות במאה ה-20 אינה חריגה כלל. העלייה בין 1970 ל-2000 למשל, דומה מאוד לעלייה שנמדדה בין 1910 ל-1940, הן מבחינת קצב העלייה והן מבחינת גודלה. כמו כן, ידוע לנו על תקופות עבר בהן, ללא מגע ידי אדם, היה חם כמו בסוף המאה ה-20 ולפעמים אף יותר. עדויות רבות מראות למשל שבימי הביניים הלא-רחוקים, היה חם לפחות כמו היום. מדידת הטמפרטורות בקידוחים שונים מאפשרת לשחזר שינויים ארוכי טווח. מדידות כאלה מראות שבתקופת ימי הביניים הייתה הטמפרטורה הגלובלית גבוהה לפחות כמו בסוף המאה ה-20, ושבסוף המאה ה-17 הייתה הטמפרטורה הגלובלית נמוכה בכמעט מעלה יחסית להיום. גם לפני 5,000 שנה היה בבירור חם יותר (ופני הים היו גבוהים ככל הנראה במטר או יותר מהמצב הנוכחי). שנית, היום, כאשר הקרח מגרינלנד מפשיר, ניתן למצוא קברים של ויקינגים שהיו טמונים כמעט אלף שנים תחת מעטה הקרח. גם באזור האלפים, במקומות שבהם נסוג קרח העד, אנו מוצאים שרידי פעילות אנושית שהתרחשו באזור בתקופה הרומית. בנוסף, עדויות כגון אשפת חיצים שנמצאה בשוויץ רומזות, שקרחון מקומי, קרחון שנידיוך, נמס ונעלם. עם נסיגתו של הקרחון נחשפו שבילים בהרים שהיו חבויים מתחת לקרח מזה עידן ועידנים, וכך נגלתה אשפת החיצים. עצם העובדה שאשפת חיצים נתגלתה מתחת לקרחון מספרת לנו שלפני 4,700 שנים היו אותם שבילים חשופים ובני אדם צדו בהם. זאת ועוד, הארכיאולוגים ידעו שישנו באותו האיזור מבנה עתיק ששימש כאכסנייה בימי האימפריה הרומית, אבל המיקום של האכסנייה היה משונה מאוד: לפחות חצי קילומטר מכל דרך מרכזית. מדוע הקימו הרומאים אכסנייה באמצע "שום מקום"?
התשובה היא שבאותה התקופה שוב נמס הקרחון, נחשפו מורדות האלפים והאכסנייה עמדה באזור שהיה אז מעבר חשוב בין ההרים. שני הגילויים האלה מטילים ספק עז בהנחה שכדור הארץ מתחמם יחסית לעבר. לפני 4,700 שנים וגם בתקופה הרומית, לא היו תעשיות כבדות ומכוניות מזהמות: מדוע, אם כן, נמסו קרחוני האלפים?
 
הנריק סוונסמרק, מדען דני, טוען שמצא את הסיבה האמיתית. הוא ושותפו לכתיבה, הסופר נייג'ל קולדר, מרחיבים על התאוריה בספרם החדש 'הכוכבים המקררים: תאוריה חדשה על השתנות האקלים':
המדענים יודעים מזה זמן רב שלשמש, ובמיוחד לשדה המגנטי שלה, יש תפקיד בקביעת הטמפרטורה הממוצעת על פני הכוכב שלנו. הבעיה היא שעל פניו, השמש לא אמורה להשפיע באופן בולט על מזג האוויר. איזה קשר יש לשדה המגנטי של השמש למה שקורה אצלנו באטמוספירה?
גם אם לוקחים בחשבון את שינויי העוצמה הקיצוניים ביותר בשטף האור שמגיע מהשמש - עדיין, ההשפעה צריכה להיות מאוד מינורית. הנריק הוא ביקש למצוא מנגנון פעולה אפשרי שישמש כמגבר לפעילותה של השמש: איזו תופעת טבע בלתי מוכרת שמושפעת מהשינויים בשדה המגנטי של השמש, ואז בתורה מביאה לשינויים חזקים יותר על כדור הארץ.
ההשראה הגיעה לחוקר האקלים מכיוון בלתי צפוי: החלל. הקרניים הקוסמיות - חלקיקים זעירים, בדרך כלל אלקטרונים ופרוטונים בודדים, אשר נעים בחלל במהירויות אדירות, עד קרוב למהירות האור - ומפגיזים את כדור הארץ ללא הרף מכל עבר. הקרניים הקוסמיות נוצרות לרוב כתוצאה מאירועי סופרנובה, התפוצצויות אדירות של כוכבים מסיביים במיוחד. השמש מגינה עלינו מפני רובן של הקרניים הקוסמיות באמצעות השדה המגנטי שלה.
הנריק שאל אם יכול להיות שהקרניים הקוסמיות גורמות באופן כלשהו לשינוי בכמות העננים שעוטפים את כדור הארץ. עננים  מחזירים כמעט את כל אור השמש שפוגע בהם בחזרה לחלל ובכך מקררים את הקרקע. אם היינו יכולים, בדרך קסם, להעלים את כל העננים מהאטמוספירה - כדור הארץ היה מתחמם בעשר מעלות שלמות!
הנריק חישב ומצא שהקרניים קוסמיות שמגיעות מהחלל מחוללות תגובת שרשרת באטמוספירה, אשר בסיומה נוצרים גרעינים זעירים. טיפות המים מתעבות בזריזות סביב גרעינים אלה ויוצרות גושי עננים - למעשה, הקרניים הקוסמיות 'זורעות' עננים חדשים באטמוספירה שלנו.
כעת יכול היה הנריק להסביר כיצד משפיעה השמש על האקלים שלנו. כשהשדה המגנטי של השמש חזק מאוד, הוא בולם את הקרניים הקוסמיות. אין קרניים קוסמיות, אין הרבה עננים. אין הרבה עננים - קרני השמש מחממות את האדמה ומעלות את הטמפרטורה הממוצעת. כשהשדה המגנטי של השמש חלש, הרבה קרניים קוסמיות מצליחות להתגבר על השדה המגנטי החלש של כדור הארץ ולחדור לתוך האטמוספירה.
 את התמיכה הגדולה ביותר בתאוריה שלו מצא המדען הדני דווקא כאן, בישראל, בדמותו של פרופסור ניר שביב – אסטרופיסיקאי מהאוניברסיטה העברית שבירושלים. פרופסור שביב בחן את הקשר שבין האקלים הארצי למיקומה של מערכת השמש בגלקסיה שלנו. הוא גילה שבתקופות שבהן האקלים על כדור הארץ היה קר ביותר, מערכת השמש חלפה באיזורים בהם ישנה צפיפות גבוהה של כוכבים צעירים ומסיביים. התיאוריה של הנריק סוונסמרק השתלבה בתגליתו של שביב: הקרינה הקוסמית נגרמת כתוצאה ממותם של כוכבים מאסיביים החיים זמן קצר באירועים הנקראים סופרנובות, ולכן מעבר של מערכת השמש דרך אזורים אלה יתורגם למותם של יותר כוכבים והאצת יותר קרינה קוסמית. כשמערכת השמש חולפת דרך המבול הזה של קרניים קוסמיות, כדור הארץ מתכסה במעטה עבה יותר של עננים מחזירי-אור, והטמפרטורה צונחת.
לסיכום תאוריית 'הכוכבים המקררים' של הנריק סוונסמרק וניר שביב: כמות הקרינה הקוסמית משפיעה על האקלים בכדור הארץ. בתקופות שבהם עולמנו מופצץ בקרניים קוסמיות רבות, נוצרים עננים שמקררים מאוד את הקרקע. כמות הקרניים הקוסמיות משתנה באופן מחזורי: המיקום שלנו בתוך הגלקסיה יוצר מחזורים דרמטיים מאוד על פני מיליוני שנים, ואילו השינויים הקטנים בשדה המגנטי של השמש יוצרים מחזורים קצרים ועדינים יותר.
מובן שתיאוריה זו זוכה לקבלת פנים צוננת בקרב רוב העוסקים בתחום. הסיבה לכך שכמעט כל המדענים משוכנעים שהפחמן הדו-חמצני הוא הגורם להתחממות כדור הארץ היא, שכשבודקים את כמויות גזי החממה באטמוספירה במיליון השנים האחרונות מגלים שכמות הפחמן הדו-חמצני הייתה יציבה מאוד לכל אורך הזמן הזה. אבל לפני כמאתיים שנה, שיעור הפחמן הדו-חמצני באוויר זינק לפתע בחדות - ממש עם תחילת העידן התעשייתי. קשה להאמין שזהו רק צירוף מקרים. ידוע שהפחמן הדו-חמצני יכול לגרום להתחממות, וניתן למדוד אותה.  ומה יקרה אם הנריק טועה? מה אם החישובים שלו שגויים ויסתבר שאנחנו כן אלה שאחראים להתחממות כדור הארץ? זה הימור אדיר. התחממות של כדור הארץ תגרום לשינויים קיצוניים בכל מקום: האיזורים השחונים יהפכו למדבריות שוממות והאיזורים הגשומים יסבלו משטפונות וסופות רבות עוצמה. התשתיות שלנו לא מוכנות להתמודד עם שינויים כל כך דרמטיים באקלים. אם הקרחונים של גרינלנד יימסו ויעלו את מפלס האוקיינוסים במטר אחד בלבד, מאות מיליוני בני אדם יכולים למצוא את עצמם ללא בית, ולכן יש להיערך לכך מבעוד מועד.