פתרון אפשרי לבעיית הוירוסים בטלפונים הסלולאריים

על פי הערכות מומחים, בעיית הוירוסים בטלפונים הסלולריים תהווה בתוך שנתיים-שלוש המטרד הגדול ביותר של רשתות התקשורת – קשה יותר אף מנגע הוירוסים במחשבים.

פרופ' שלמה הבלין מהמחלקה לפיזיקה באוניברסיטת בר-אילן מציע פתרון לבעיית הווירוסים הזו.

מודל מתמטי שיצר תורם להבנת התופעות הוירוסים המתרחשות ברשתות. תופעות אלו מזכירות את דרכי ההתפשטות של נגיפי השפעת ומחוללי מחלות אחרות המתנהלות בתבנית רשת דומה.

על פי הרעיון שלו ושל עמיתיו, בלימת התפוצה של וירוסי הסלולר צריכה להיעשות ע"י חלוקת רשת התקשורת ל"הרבה מאוד רשתות קטנטנות". בכל אחת יאותרו ויחוסנו רק המכשירים המקיימים תקשורת בין הרשתות הקטנות. כלומר, במקום 'לחסן' נגד וירוסי הסלולר מיליון משתמשים, 'יחוסנו' רק המעטים  המקושרים ביותר, והשאר לא יזדקקו לתוכנת החיסון כלל.

פרופ' הבלין ועמיתיו סימנו שני סוגים מרכזיים של וירוסי תקשורת ניידת: הראשון הוא זה שיפגע בפרוטוקול הבלוטות' והשני הוא זה שיחבל בשירותי מסרי המולטימדיה המהירים MMS.

וירוסי הבלוטות' מתפשטים בין המכשירים כמו נגיף השפעת: מכשיר "חולה" מדביק את המכשיר הקרוב אליו ביותר, והוא יעביר אותו הלאה. וירוסי ה-MMS מתפשטים במתכונת השיתוף: וירוס MMS, משגר את עצמו כהעתק לכל רשימת מספרי הטלפון שבזיכרון המכשיר, כך שבתוך דקות בודדות וירוס אחר יכול להדביק מיליארדי מכשירים בכל העולם.

"מהירות הפצת וירוסי הבלוטות' איטית יחסית ותלויה במידת התנועה של המשתמש במכשיר הנגוע, ואילו הסכנה הגדולה והאמיתית היא וירוסי ה-MMS: בעבר, תבנית הפצה כזאת היתה שמורה רק לווירוסי מחשבים שכן אלו יכולים להתפשט בקלות בין משתמשים", מסביר פרופסור הבלין. כיום קיימות מערכות הפעלה שונות בטלפונים הניידים השונים, ועל כן מתכונת ההדבקה הזו אינה אפקטיבית. אולם, אם כולם היו משתמשים במערכת אחת ויחידה – ולשם חותר השוק – מהירות תפוצת הווירוסים תהיה עצומה.

"בגלל הטרנד האופנתי, יותר משתמשים מתחילים להפעיל טלפונים סלולריים דומים. לכן הצבירים גדלו, ועמם מואצת תפוצת הווירוסים". כשיצרנית אחת תשיג נתח שוק עולמי קריטי, קבוצות המשתמשים הקטנות והמבודדות זו מזו – יתכנסו לצביר ענק יחיד. "זה יהיה שלב המעבר הנוסף בתהליך תפוצת השימוש בטלפונים סלולריים בעולם, ועמו יתפשטו עוד ועוד וירוסים", אומר פרופסור הבלין.