אוגוסט 2006

כדור הארץ נטה על צידו כדי לפצות על התפרצות הר געש

דמיינו תזוזה כל כך חזקה בעומק כדור הארץ שעלולה לגרום לכל כוכב הלכת ליטות על צידו כעבור כמה מיליוני שנים, עד כי אלסקה תשכון בקו המשווה. מדענים מאוניברסיטת פרינסטון סיפקו את העדות הראשונה לכך שסוג של תזוזות גדולות כאלה התרחשו בהסטוריה הרחוקה של העולם.
אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
30/08/2006

צגי המחשב של העתיד יזנחו את שיטת שלושת הצבעים

לטלוויזיות יש בעיה בייצוג הצבע הכחול האמיתי של השמים. טכנולוגיה חדשה תשנה לחלוטין את הדרך שבה אנו רואים טלוויזיה ועובדים במחשב.
אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
28/08/2006

סופית: פלוטו "הודח" ממערכת השמש

איגוד האסטרונומיה הבינלאומי קבע קריטריונים חדשים להגדרת כוכבי הלכת במערכת השמש. פלוטו, שהוכר עד היום כחבר במערכת הודח, בהחלטה היסטורית ורבת משמעות לאסטרונומיה. האם ההחלטה, שצמצמה את מספר כוכבי הלכת במערכת השמש לשמונה, תביא לסיומו של הוויכוח האסטרונומי הסוער ביותר בשנים האחרונות? ynet
25/08/2006

מחקר: ביקור תלמידים במוזיאונים בישראל אינו יעיל

ביקורי תלמידים במוזיאונים למדע וטבע בישראל אינם מעודדים את הסקרנות והלמידה העצמית של הילדים. זאת, בגלל שיטות הוראה מיושנות וסגנון הדרכה פרונטלי ופורמלי. כך עולה ממחקר מקיף שערך צוות מהמחלקה להוראת הטכנולוגיה והמדעים בטכניון.
מגזין הטכניון, אתר ynet.
21/08/2006

מתלהט הוויכוח סביב הגדרתו של פלוטו ככוכב-לכת

במהלך דיון באיגוד הבינלאומי לאסטרונומיה התברר כי אסטרונומים רבים מתנגדים להצעת הפשרה בדבר גודלה של מערכת השמש והגדרת כוכבי-הלכת. ההחלטה הסופית: ביום חמישי הקרוב.
אבי בליזובסקי, אתר ynet.
21/08/2006

פרשנות: האם פלוטו ירד בדרגה או לא?

מורה נבוכים באשר להחלטה המתגבשת בקרב חברי איגוד האסטרונומיה הבינלאומי.
אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
17/08/2006

3,000 אסטרונומים נפגשים בימים אלה בפראג לדון בגורל פלוטו

האסטרונומים מקווים להגדיר בדיוק מהם התנאים להגדרתו של גוף ככוכב לכת ולהסדיר את שאלת פלוטו, שהתגלה לראשונה ב-1930. אבי בליזובסקי, אתר "הידען".
15/08/2006

חורים שחורים ומידע ביקום הולוגרפי

בשלושת העשורים האחרונים גילו חוקרים קשרים עמוקים בין מידע פיזיקלי וחורים שחורים שתוצאותיהם ביחס למערכות רגילות חורגות הרחק מעבר למה שניתן היה להסיק מהאקסיומות של תורת המידע. התרמודינמיקה של חורים שחורים ומכלול בעיות המידע הנובעים מיכולתם של חורים שחורים לפלוט קרינה מוצגים באור חדש.
פרופ' יעקב בקנשטיין, "פיזיקה פלוס" גליון מספר 5.
13/08/2006

מחפשים חוצנים באמצעות הלייזר

עשרות שנים של חיפוש בלתי נלאה אחר תשדורות רדיו מן החלל, בכוונה לגלות ציוויליזציות של יצורים אינטליגנטיים, הסתיימו לעת עתה בלא כלום. כעת, גוייס גם טלסקופ אופטי לחיפוש אחר חיים מחוץ לכדור-הארץ. האם ציוויליזציה חוצנית תתגלה באמצעות אורו של הלייזר?
יורם אורעד, גליליאו, אתר ynet.
3/08/2006

המיקרו-שניות הראשונות

ב-10 המיקרו-שניות הראשונות של המפץ הגדול, הכיל היקום חלקיקים יסודיים הקרויים קוורקים וגלואונים בערבוביה נוראית. מאז אותה תקופה, קוורקים וגלואונים נעשו כלואים בתוך פרוטונים ונויטרונים המרכיבים את גרעיני האטומים.
מייקל ריורדן וויליאם א' זייק, סיינטיפיק אמריקאן ישראל.
3/08/2006