תלמידים שואלים

האיור: ויקימדיה

התנגשות החלקיקים הנעים במהירות קרובה למהירות האור

ידוע שכאשר חלקיקים הנעים במהירות קרובה למהירות האור מתנגשים, המסה לא בהכרח נשמרת ומומרת לאנרגיה. האם זה נכון?.

פרופ' אליה ליבוביץ, אסטרופיזיקה, אונ' ת"א. באדיבות אתר "בשער".
קשר בין צורת הגוף לבין היכולת של מטוס לנוע יעיל יותר באויר

קשר בין צורת הגוף לבין היכולת של מטוס לנוע יעיל יותר באויר

נניח שקיים מטוס א׳ שהוא מעוגל בקצותיו ומטוס ב׳ שקצותיו מחודדים. האם מטוס א׳ ינוע, בהיבט אווירודינמי, טוב יותר משאר מטוס ב׳ ? מבחינת חיכוך האוויר, עילוי, גרר וכו'.
תשובה ד"ר אוהד גור, התעשייה האווירית לישראל. באדיבות אתר "בשער".
למה יש יום ולילה?

למה יש יום ולילה?

למה יש יום ולילה? למה כדור הארץ מסתובב סביב עצמו? למה בלילה אין אור למרות שיש כוכבים רבים שאמורים להאיר?

תשובה של ד"ר טוביה דרסלר, המרכז הישראלי לחינוך מדעי טכנולוגי.
איך פועלת הגרביטציה?

איך פועלת הגרביטציה?

איך פועלת הגרביטציה חלקיקים? גלים? לא יודעים? מהן ההשערות המקובלות ומה הוכח כבר בניסיון. מהי חזית המחקר בתחום זה היום?
גרביטציה - שאלת המשך

גרביטציה - שאלת המשך

בתשובה של ד"ר טל אלכסנר נאמר בסוף שתורת המיתרים יכולה לשמש כהכללה קוונטית. עד כמה שידוע לי גם תורת המיתרים נכשלה והיא נכון להיום רק תיאוריה מתמטית (לפחות כך הבנתי באחת הסדרות בערוץ 8 שם ראיינו פיזקאי בשם רוג'ר פנרוז) האם אני צודק?
גלי רדיו, תדרים

גלי רדיו, תדרים

מדוע התדרים, ברדיו מצוי, מופיעים כמו שהם (למשל 91.8, 88) מה מסמלים גדלים אלו, ומדוע דווקא בין 88 ל-107? האם יתכן ששני תדרים "יעלו" זה על זה ונשמע שתי תחנות רדיו בו זמנית? אשמח לדעת יותר על הנושא.
עננים

עננים

איך עננים נוצרים, ומה הופך אותם לענני סערה או פשוט עננים?
מהירות האור

מהירות האור

לפי תאוריית איינשטיין, לא ניתן להגיע למהירות האור בכל יחסות שהיא. אינני בקיא בנושא, אך הבנתי, כי אין דרך ודאית לדעת כי גוף מסויים זז ביחס לאחר ולא להיפך. היות ואין אנו יודעים את מגבלות הממדים בהם אנו נמצאים, איך ניתן לדעת/לשלול, למשל, כי גלקסייה שלמה נעה מעל מהירות האור ביחס לגלקסיה אחרת, או יקום ביחס ליקום. מה גם, היות ולא ניתן לדעת בוודאות מי מהגופים זז, מה יקרה אם גוף אחד ינוע בחצי מהירות האור ואילו השני ב51% ממהירות האור? הרי במקרה שכזה הפרש המהירויות עולה על מהירות האור (קרן אור ביחס לקרן אור אחרת). מה יקרה לחללית אשר תנסה להאיץ עד למהירות האור? איך בכלל הגיעו למסקנה שלא ניתן להגיע למהירות האור? ניתן לראות, כי האור כן מושפע ממסה. כשהוא קרוב לשמש קרניו משנות את מסלולן. אם דובקים בתיזה שמהירות האור קבועה, מכאן שהשפעת מסות על האור היא צנטריפטלית בלבד (שינוי כיוון)?
במה משתמשים בכל הנושא בטכנולוגיה של היום?
תורת המיתרים

תורת המיתרים

מה זו תורת המיתרים? ואיך למעשה מחליטים שתיאוריה אחת לגבי תפיסת היקום היא הנכונה?
טרנספורמציה של גלי רדיו

טרנספורמציה של גלי רדיו

ברצוני לשאול, האם יש טרנספורמטור או כל מכשור אחר, המסוגל להמיר גלי רדיו (RF) לזרם ישיר או חילופין. למיטב ידיעתי האנטנות הסלולריות כמו גם אנטנות הרדיו מפיקות גלי רדיו באמצעות זרם חילופין הזורם בהן (תקנו אותי אם אני טועה), האם תהליך הפוך אפשרי ?
על שימור אנרגיה

על שימור אנרגיה

יש נוסחה שהאנרגיה היא בריבוע המהירות אם כך צריך להיות שחללית שנחה בחלל (ביחס לחפץ מסוים שמונח לצידה) ומתחילה להאיץ, אז כדי להגיע למהירות 1 מטר לשניה היא צריכה להשקיע X ג'אול ואחר כך כדי להגיע למהירות 2 מטר לשניה היא צריכה להשקיע 3X ג'אול. אבל קשה לי להבין, שהרי מבחינת החללית(או החפץ שמונח לצידה אחרי התאוצה הראשונה) היא הגבירה את המהירות בפעם השניה רק ל-1 מטר לשניה (ביחס לקודם), אז האנרגיה אמורה להיות רק X ג'אול, לא? (אין זה קשור לתורת היחסות כיוון שמדובר במהירות קטנה . וגם בחוקי ניוטון אפשר להסתכל מכל מערכת התמדית.)
מושג הזמן ותורת הקוונטים

מושג הזמן ותורת הקוונטים

היחסות חידשה בזמן שהזמן מודד אותי ביחס אלי ולא ביחס לעולם, מה זה סותר לתורת הקוונטים שהיא הסבר החלקיקים והגלים ופעולתם.
פורמט השידורים החדש High Definition

פורמט השידורים החדש High Definition

מה ההבדלים הפיזיקליים המצויים בין טלוויזיה בטכנולוגית HD לבין טלוויזיה רגילה? האם גם בטלוויזית HD יש שק"ק?
אור מהמפץ הגדול

אור מהמפץ הגדול

מדענים טוענים שהם רואים אור שמקורו במפץ הגדול. אור הרי זז במהירות האור, והחומר לא. בגלל שהמפץ הוא כעין פיצוץ כלפי "חוץ", כך גם האור נע כלפי חוץ. ניתן לראות רק אור שחוזר מחפצים אחרים. כיצד הגיע אור זה חזרה אלינו, אם הוא יצא לפנינו כלפי חוץ, ונע מהר מאיתנו?
גבול המדע - היכן?

גבול המדע - היכן?

המדע חוקר גורמי תופעות. כל תופעה - היא גורם בפני עצמה. האם המדע מאמין שהטבע מספק עד אין סוף תשובות לשרשרת הבלתי נגמרת הזו (הגורם לגורם וכו'), או לחילופין, המדע יתקל בסוף במבוי סתום (הוא כבר מסתבך) ויגיע להכרה אלוקית?
מים רותחים

מים רותחים

האם מים אחרי רתיחה, שהתקררו לחלוטין, ירתחו יותר מהר אחר כך? האם קיים שינוי כלשהו שגורם להם לרתוח יותר מהר?
מאיץ החלקיקים LHC

מאיץ החלקיקים LHC

בעוד כמה ימים מפעלים את מאיץ החלקיקים החדש LHC אשמח לקבל הסבר לגבי המטרות של המאיץ ואופן פעולתו. בנוסף שמעתי שהפעלתו יכולה להיות מאוד מסוכנת.
רציתי לדעת אם באמת יש בסיס לטענות האלה והאם הפעלתו של מאיץ החלקיקים יכולה להוביל אותנו לאסון? (קראתי ששני אזרחים אמריקנים החליטו לפנות לבית דין בין לאומי על מנת לעצור את הניסוי).
מאיפה צץ החומר?

מאיפה צץ החומר?

עד כמה סומכים כיום על המפץ הגדול? ואם זה באמת קרה, מה היה לפני המפץ? ומאיפה צצו כל הפרוטונים, אלקטרונים, מאיפה צץ החומר?
משיכה בין שתי מסות

משיכה בין שתי מסות

מדוע יש משיכה בין שתי מסות? האם יתכן שאנו נמצאים בהשפעת "שדה" קוי כוח המשפיע על כל מסה מכל עבר באופן סימטרי כך שהמסה "נתקלת" בקוי השדה הנ"ל. ואז בעצם שתי המסות "נדחפות" כאילו אחת כלפי השניה באופן פורפורציונלי ביחס למרכזי שתי המסות וביחס הפוך למרחק ביניהן?מדוע מייחסים למסה "רצון למשוך" אולי היא נדחפת?
בוזון היגס ואנטי חומר

בוזון היגס ואנטי חומר

הייתי רוצה להבין יותר מה בעצם החלקיק בוזן היגס המכונה "החלקיק האלוהי", ממה שהבנתי זה חלקיק שיש לגביו סברה שנוצר אך ורק במפץ הגדול ומאז לא שוחזר, מה הוא בעצם? איך הוא נוצר? מה הוא בעצם מוכיח על החומר? מה הוא מוכיח על אנטי חומר? מה בדיוק בודקים בניסוי המאיץ LHC על אנטי חומר? האם בניסוי זה מנסים ליצור "חומר" יש מאין? הייתי רוצה יותר לרדת לפרטים ולהעמיק כמה שיותר. תודה מקרב לב.
  1. לעמוד הבא