נובמבר 2007

גולש גלים מהוואי מציג את "התיאוריה של הכל"

מחלוקת בעולם הפיזיקה על התיאוריה של איחוד חוקי הטבע: זה כמה שבועות עולם הפיזיקה שרוי בסערה. כמה מדענים סבורים, שהבעיה הבסיסית ביותר של הפיזיקה המודרנית, ואולי של המדע בכלל, קרובה לפתרון. אחרים טוענים, שהפתרון המוצע אינו אלא אחיזת עיניים חצופה. עפרי אילני, "הארץ".
29/11/2007

התחלות חדשות: רעיונות לגבי הזמן שקדם למפץ הגדול - האם הם ניתנים לבדיקה?

מקובל לחשוב על המפץ הגדול כעל ההתחלה של הכול - גם של הזמן - מה שהופך שאלות לגבי מה שקרה לפניו לחסרות משמעות. לאחרונה עולות וצצות תיאוריות אקזוטיות לגבי קיומו של עידן שקדם למפץ הגדול. הן חוזות שהדור הבא של הטלסקופים יוכל אולי למצוא את חותמו של אותו עידן.
צ'רלס ק' צ'וי, Scientific American
29/11/2007

דרך חדשה לגלות כלי נשק גרעיניים חבויים

המעבדה הלאומית האמריקנית לוס אלמוס פיתחה שיטה לגילוי יסודות כבדים, כמו אורניום, באמצעות חלקיקים תת-אטומיים מן החלל המכונים מיואונים.
Scientific American, אתר ynet
29/11/2007

מהם גלי כבידה?

מהם גלי הכבידה הללו, שחוקרים ברחבי העולם מתחרים לגלותם? מהי חשיבותם? מדוע כה גדול האתגר שבגילוים? על שאלות אלה ואחרות בכתבה שלפניכם.
ברק קול, מגזין "גליליאו", אתר ynet
29/11/2007

כיצד אנו יודעים מה אנו רואים?

מדענים מצאו את האיזור במוח האחראי על מציאת המשמעות בתמונות שאנו רואים.
מאת: רועי צזנה, מתוך "הידען"


23/11/2007

כוכב חדש התגלה - גדל הסיכוי לגילוי חיים בחלל?

מדובר בפעם הראשונה בה מתגלה מערכת בה חמישה כוכבי לכת מקיפים שמש. לדעת מדעני חלל, יש אפשרות כי במערכת השמש בה התגלה הכוכב החדש עשוי להימצא כוכב לכת קטן, דומה לכדור הארץ, המכיל על פניו מים נוזלים ותנאים לקיומם של חיים.
מאת: יגאל פת-אל, אתר ynet.
7/11/2007

מה צפוי ב-50 השנים הבאות בחלל?

החודש מלאו 50 שנים לשיגורו של הלוויין ספוטניק - שפתח את הנוכחות של המין האנושי בחלל. על ההיסטוריה של הלווינים, על המאבקים בין המדינות ומה צפוי בתחום בשנים הבאות?
טל ענבר, גלילאו. אתר ynet.
5/11/2007

השיא לחורים שחורים נשבר פעם שניה בתוך שבועיים

במהלך שבועיים התגלו שני חורים שחורים בעלי מסות-שמש, הכבדים יותר מכל החורים השחורים הקודמים בעלי מסות-שמש שנמצאו. תחילה הכריזה קבוצת מדענים, ובהם פרופ' צבי מזא"ה מאוניברסיטת ת"א, על חור שחור של 16 מסות שמש, וכעת שיא חדש - חור שחור כוכבי בן 24 מסות שמש.
מאת: רועי צזנה, אתר הידען.
4/11/2007